Sida 1 av 1

Celica GTI 91 st 182 kylarproblem

Postat: lör 05 sep 2009, 19:01:03
av robertcop
Idag sprack kylaren (har krånglat ett tag) troligtvis på grund av att topplockspackningen läcker och olja har kommit ut i kylsystemet och övertryck bildats. Har tänkt att byta Kylare, toppackning, termostat och vattenpump.
Vad är klokast och mest prisvärt i längden. Att köpa begagnat av någon skrothandlare eller köpa nya grejer. Från vem/vilka är det billigast och enklast att köpa delar?

Kikade lite snabbt och räknade ut att det blir allt annat än billigt att köpa allt nytt och sedan betala för montering. (kollade Autoexperten)

Passar kylare från gamla modellen GTI dvs. st 162?
samma gäller termostat och vattenpump.


Peace Robert

Re: Celica GTI 91 st 182 kylarproblem

Postat: sön 06 sep 2009, 17:00:53
av Gt-4
När jag skulle köpa kylare till min ST185 så var Toyota 300kr billigare än vad tex Mekonomen och Meca.
Vissa ställen var den ännu dyrare på.
Jag tycker då att man ska köpa en ny kylare för en begagnad är svårt å veta hur skicket är.

Re: Celica GTI 91 st 182 kylarproblem

Postat: sön 06 sep 2009, 21:42:35
av robertcop
Tack för svaret!

Ska kolla med min lokala Toyota återförsäljare/verkstad trodde faktiskt att de var dyrare. Värt att kolla iaf.