Sida 1 av 1

Laddningsproblem Avensis?

Postat: mån 23 nov 2009, 11:45:28
av mbllund
Hej!

Jag har en Avensis 1,8 mod. -99. Vid krypkörning på tomgång med fullt rattutslag (dvs fickparkering) börjar laddningsvarningslampan att lysa (batterisymbolen), och man märker att halvljuset också blir svagare. Varningslampan släcks sedan så fort man börjar köra vanligt igen, eller står still på tomgång. Jag har inte haft några problem med batteriurladdning.

Är det någon som känner igen detta? Kan det vara generatorn som börjar blir gammal/dålig?

Tacksam för tips!

MVH
Micke

Re: Laddningsproblem Avensis?

Postat: mån 23 nov 2009, 12:16:52
av Dale
Vad har du för batterispänning före start och med motorn på runt 1500 varv? Spänningen bör vara över 12 volt i vila (minst 30 minuter efter laddning) När motorn går bör spänning ligga på över 13 volt. Se mer på http://www.toyotaclubsweden.com/wiki/in ... Bilbatteri

Re: Laddningsproblem Avensis?

Postat: mån 23 nov 2009, 12:31:06
av mbllund
Har inte mätt, men batteriet är helt nytt. 3 veckor gammalt.

Re: Laddningsproblem Avensis?

Postat: mån 23 nov 2009, 12:39:38
av Gt-4
Låter ju typ som att generator remmen skulle va ospänd. Om nu servo och generator går på samma rem?

Re: Laddningsproblem Avensis?

Postat: mån 23 nov 2009, 12:43:43
av PierreW
Då alla aggregat är beroende av remmar så skulle jag kollat hur dessas skick är och om dom behöver spännas/bytas, pga just de du skriver att de endast uppkommer vid stora rattrörelser, så de verkar som remmen slirar i tysthet. Rent allmänt brukar remmarna på 4E/4A/7A-FE motorerna gå runt 10000mil innan de blir för slitna. Är det AC så är de 3 remmar att byta.

Re: Laddningsproblem Avensis?

Postat: mån 23 nov 2009, 12:55:19
av mbllund
Aha, ja det låter ju logiskt. Den har gått 12000 mil.

Tack för tipset!

/Micke