Sida 1 av 1

Kopplingsbyte Celica (ST182)

Postat: lör 30 jan 2010, 12:22:21
av Qungen
Jag ska byta kopplingen till helgen som kommer, problemet som jag har då är att jag inte är allt för van att skruva i just st182. Jag ska byta det i en verkstad själv hade jag tänkt mig. Har även en haynes bok, men blir ändå inte riktigt klok :? hur mycket måste jag skruva ner? måste jag ner med drivaxlar och allt så för att komma åt lr hur ligger det till ?
Visa gärna bilder.

MVH Qungen

Re: Kopplingsbyte Celica

Postat: sön 31 jan 2010, 21:29:38
av Qungen
Upp

Re: Kopplingsbyte Celica (ST182)

Postat: tor 04 feb 2010, 11:43:59
av Qungen
Är det ingen som har något tips lr liknande? hade varit jätteskyst.

Re: Kopplingsbyte Celica (ST182)

Postat: tor 04 feb 2010, 12:28:30
av Prankster
Ja, drivaxlarna måste ur, minst den vänstra, den högra kan gå att bara plocka ur lådan o låta den sitta kvar ute i navet. Lite osäker på hur det ser ut på just 182'an. Sen en vxlådslyft är ju att rekommendera och att göra de sj är inget jag rekommenderar, men alltgår bara man vill tillräckligt mycket! Lycka till!

Re: Kopplingsbyte Celica (ST182)

Postat: tor 04 feb 2010, 14:06:36
av Qungen
okej, tackar för svaret, precis det jag ville höra :D skälv och själv, är på en verkstad med en kille som jobbar där, så han kan det. jo lådlyft har jag för mig att det ska finnas där. sen har jag ju minst 2 dagar på mig, så det ska nog lösas. tar med kameran och lägger upp lite bilder sen.