Får jag frågan om jag bytt motor. "Nej" svarar jag, "men misstänker att motorn håller på att rasa så de kanske kan vara läge. Varför undrar du förresten?"
Köparen säger då ngt i stil med: "Jo för jag har kollat upp de senaste besiktningsprotokollen och mätarställningen stämmer inte riktigt överrens. De är ngt som inte stämmer"
Kan tänka mej att jag såg ut som ett frågetecken där på andra sidan luren.
Nu sitter jag med fler protokoll än jag hade innan själv. Och de är verkligen ngt som inte stämmer;
2000-06-15 har bilen gått igenom besiktning i Stockholm Sätra med mätarställningen 313737km (Bara de är ju rätt många km).
2001-10-01 Besiktas bilen igen (nu i Solna). Har då gått 137789km De skiljer ca 18tusen mil!

Finns de ngt sätt att backa mätaren utan att byta mätarhus. Och går de att ta fram ngn annans besiktningsprotokoll hur som helst?
Nu misstänker jag starkt att ngn fifflat med mätaren och är inte riktigt lika förvånad att bilen faktiskt inte går så bra som man kan hoppas (den har gått 21K mil nu - på mätaren).