Sida 1 av 1

celica läcker bensin, påfyllningsröret sönderrostat??

Postat: tor 24 jun 2010, 14:46:23
av utilitypuppet
tja! ny på forumet så säg till om jag missat någon regel.

nu va de så att jag skulle åka hem till en polare och parkerade utanför hans hus i en uppförsbacke, nosen på bilen peckade upp mot backen och jag ställde mig lite på trottoaren också. har tidigare aldrig parkerat eller ställt mig i någon backe, bara parkerat på plant underlag.

när jag kom ut efter 15min igen såg jag en pöl under bilens v-sida. det ser ut som olja men luktar bensin..
tanken ser inte rostig ut men det gör "påfyllningsröret" (om det heter så?). alltså röret mellan tanklucka och tank.


kan de va så att bensinen läckt ut och löst upp gummit eller liknande så den fått den svarta färgen?

vart köper jag nytt rör/packningar om det skulle vara påfyllningsröret?

mvh/marcus

Re: celica läcker bensin, påfyllningsröret sönderrostat??

Postat: tor 24 jun 2010, 15:24:29
av SHySwe
Välkommen till tcs!
Visst kan det vara så. Sånt borde isåfall inte vara så dyrt på toyota-affärn?

Re: celica läcker bensin, påfyllningsröret sönderrostat??

Postat: fre 25 jun 2010, 12:40:21
av utilitypuppet
srylul skrev:Välkommen till tcs!
Visst kan det vara så. Sånt borde isåfall inte vara så dyrt på toyota-affärn?

okej tack. kollade toyota.se men vad ja förstår så finns inte delar till alla modeller där :S finns det kanske någon annan sida?

Re: celica läcker bensin, påfyllningsröret sönderrostat??

Postat: lör 26 jun 2010, 11:37:36
av Pugho
Enklast är att ringa till toyota på måndag.

Re: celica läcker bensin, påfyllningsröret sönderrostat??

Postat: tis 29 jun 2010, 19:12:20
av Neblade
Jag skulle gissa på att det är underredsmassa som gett den svarta färgen, men du har nog rätt i att det är vid övergången från tankrör till slang som är källan till läckaget. :)

Går att byta slangen till en kylarslang om man vill... kaaanske inte det bästa, men en slang av bra kvalitet står emot bensin bra.