Sida 1 av 2
Toyota Eurocare Vägassistans
Postat: fre 01 apr 2011, 18:16:14
av harntabo
Mera funderingar: Mars 2010 när jag nyss hade köpt min US-import fick jag reklamerbjudande att teckna vägassistansavtal för min bil - det var ett massutskick grundat på reg.nr, och bilens modellbeteckning var utskrivet i "erbjudandet". Jag tyckte det kunde vara en god idé att teckna denna försäkring eftersom jag köpt bilen osett via nätauktion etc etc. Nå, när jag betalt in nånstans kring 300 kr kom ett "försäkringsbrev". När jag läste igenom villkoren såg jag direkt att försäkringen bara gäller bilar sålda i Sverige av auktoriserade Toyotahandlare!
Nå, jag lät det hela bero, och nu har det gått ett år utan problem. I går fick jag ett nytt utskick med erbjudande att förlänga avtalet...
Nå´n som vet hur detta fungerar - kan dom ta betalt (och därmed acceptera avtalet) och sedan neka assistans/ersättning utifrån senare utskickade försäkringsvillkor??
Re: Toyota Eurocare Vägassistans
Postat: lör 02 apr 2011, 10:34:47
av Dale
Kolla med konsumentvägledaren i din komun.
Re: Toyota Eurocare Vägassistans
Postat: lör 02 apr 2011, 12:51:06
av Glenn
Dale skrev:Kolla med konsumentvägledaren i din komun.
..Om det finns någon, många kommuner har väl sparat in på den tjänsten ?
..Jag tror det där är ett gränsfall, jag misstänker att du kan hamna i en tvist om du behöver utnyttja den och om dom bråkar..
Re: Toyota Eurocare Vägassistans
Postat: lör 02 apr 2011, 16:53:02
av harntabo
Tack för svar. Nåja ,det är väl inte hela världen med tanke på att inget hände år 1. Kommer inte att förnya dock, tycker det är snudd på bedrägligt att presentera villkor som dessa först när man betalat

Re: Toyota Eurocare Vägassistans
Postat: lör 02 apr 2011, 17:42:13
av Glenn
harntabo skrev:Tack för svar. Nåja ,det är väl inte hela världen med tanke på att inget hände år 1. Kommer inte att förnya dock, tycker det är snudd på bedrägligt att presentera villkor som dessa först när man betalat

Ja, om du inte fick se det innan du ingick avtalet är det ju faktiskt ogiltigt afaik.
Om det står nåt finstilt med "se vår websida för övriga villkor" vet jag inte hur det blir.
Re: Toyota Eurocare Vägassistans
Postat: lör 02 apr 2011, 19:24:25
av Dale
Glenn skrev:harntabo skrev:Tack för svar. Nåja ,det är väl inte hela världen med tanke på att inget hände år 1. Kommer inte att förnya dock, tycker det är snudd på bedrägligt att presentera villkor som dessa först när man betalat

Ja, om du inte fick se det innan du ingick avtalet är det ju faktiskt ogiltigt afaik.
Om det står nåt finstilt med "se vår websida för övriga villkor" vet jag inte hur det blir.
Oftast är det ju så företagen friskrivit sig med små bokstäver. Andra har haft tur å fått igenom det iaf. Visst fick du Glenn kanonpris på kamremsbyte genom en "felskrivning"?
Re: Toyota Eurocare Vägassistans
Postat: lör 02 apr 2011, 19:34:12
av harntabo
Lite svårt att komma ihåg efter ett år, men: Jag fick erbjudandet direkt riktat till "min bil", man hade skrivit ut modellnamnet Camry Solara 2006 med regnummer osv. Inget i utskicket hänvisade till hemsida eller eventuella undantag....Som sagt tycker jag att det är en dålig marknadföring även om det säkert inte är avsett så (man har väl inte funderat på såna avvikare som jag

). Nåja jag ska kolla om det finns några andra alternativ - även om jag aldrig blivit stående med en Toya se´n jag köpte den första 1984
Re: Toyota Eurocare Vägassistans
Postat: lör 02 apr 2011, 21:39:44
av cheetah1
If:s halvförsäkring med tilläggsförsäkring Bilextra ger dig gratis bärgning. Andra försäkringsbolag har säkert också liknande alternativ, men vi har alltid gillat If.
Re: Toyota Eurocare Vägassistans
Postat: sön 03 apr 2011, 00:34:16
av Glenn
Dale skrev:Glenn skrev:
Om det står nåt finstilt med "se vår websida för övriga villkor" vet jag inte hur det blir.
Oftast är det ju så företagen friskrivit sig med små bokstäver. Andra har haft tur å fått igenom det iaf. Visst fick du Glenn kanonpris på kamremsbyte genom en "felskrivning"?
Jo, den enda gången jag vet som toyota glömde att skriva "Gäller ej bilar med turbo eller fyrhjulsdrift" på erbjudandet

..så det var väl mer en miss än en felskrivning

Re: Toyota Eurocare Vägassistans
Postat: sön 03 apr 2011, 08:12:03
av Dale
cheetah1 skrev:If:s halvförsäkring med tilläggsförsäkring Bilextra ger dig gratis bärgning. Andra försäkringsbolag har säkert också liknande alternativ, men vi har alltid gillat If.
Har gått över till Toyotas "egna" försäkring genom Folksam sen If plötsligt höjde premien med 60%. Kollade med Insplanet och några till va de nu var (de e ett tag sen) och konstaterade att Toyota var 5% dyrare än dom billigaste. Kändes som de inte spelade någon roll. Toyota har dessutom viltförsäkringen i och man behöver inte betala någon självrisk om man råkat ut för viltolycka. Syrran krockade med en älg i vintras och Toyota frågade henne när hon ringde från olycksplatsen om dom skulle skicka en bärgare med hyrbil direkt så hon kunde fortsätta sin resa.
Min Celica är Italienare. Kollade på det där med Vägassistans tidigare. Då jag hade bilen försäkrad hos Toyota skulle det gå bra enligt mannen jag pratade med på försäkringsbolaget. Idag får man väll nästa utgå att man blir blåst hur det än är. Försäkringsmannen kan ju ha likväl ha sagt fel för att få sälja en försäkring till. Dubbelkolla helst. Hade helst velat haft frågan och svaret i e-posten (skriftligt) så man är lite säkrare om nått strul skulle uppkomma. Jag valde dock att låta bli då jag känner att jag har tillräckligt med polare och bilar ifa man blir stående.
