Sida 1 av 1
IMMA i Bilen efter regn/snö/kyla...TIPS?!?!
Postat: sön 22 jan 2012, 21:10:40
av Msevl
Har ägt 3 bilar hittils,o alltid haft samma problem. IMMA. Kan ni ge mig några bra tips?Alltså när bilen stått på parkeringen över natten.,eller så kan d bli lite under färd,men då gäller ju fläkten.
Har prövat med torrbollen,men antingen har tösen kommit åt den så all vätska har kommit ut eller så har den vält under färd,så ge gärna andra bra tips.
Imman e ganska stor.Så d e inte lite:)
Re: IMMA i Bilen efter regn/snö/kyla...TIPS?!?!
Postat: sön 22 jan 2012, 21:38:48
av Pugho
Använd AC även på vintern...
Re: IMMA i Bilen efter regn/snö/kyla...TIPS?!?!
Postat: sön 22 jan 2012, 22:29:05
av GT4-R
KOlla kupe filtret även kallas pollenfilter.
Re: IMMA i Bilen efter regn/snö/kyla...TIPS?!?!
Postat: mån 23 jan 2012, 06:33:05
av thowi
Just det AC:n avfuktar luften.
Re: IMMA i Bilen efter regn/snö/kyla...TIPS?!?!
Postat: mån 23 jan 2012, 19:30:15
av Neblade
AC på, kupéfilter är bra förslag...
Men hur har du bilen parkerad?
Finns det möjlighet att torka ur bilen ordentligt genom att ha en kupéfläkt på någon gång ibland?
Måste ju finnas någon anledning till att du har problem med fukt, brukar inte vara några bekymmer tycker jag...?
Re: IMMA i Bilen efter regn/snö/kyla...TIPS?!?!
Postat: ons 25 jan 2012, 20:24:40
av Nizzehult
Tänk på att all snö och annat som smälter och inte fångas upp av eventuella gummimattor sugs in i textilmattorna på golv och annat.
När kupén värms upp så dunstar detta och blir till imma. Gäller även sånt som finns i säten och dörrsida (även om det är små mängder).
Lägg dagstidningar under mattorna och byt dem varje dag, dessa absorberar en del vätska. Fungerar dock inte i stark kyla. Ännu bättre är en våtdammsugare. Jag har själv ett fyrkantigt block som såldes som "Suga-blocket" för länge sen, man lägger det på mattan och sedan suger det upp vätskan via kapillärkraft och det är bara att vrida ur blocket efter några minuter och upprepa proceduren tills området är torrt.