Sida 1 av 1

Byts inte bränslefiltret på toyota corolla 2000?

Postat: mån 18 jun 2012, 22:55:13
av toyotacorolla2000
Hej på er alla!

Jag har beställt en 18 000 mila service hos Toyota Center och fick en lista vad som kommer att bytas:

- Motorolja & oljefilter
- Tändstift
- Glykol
- Luftfilter
- Bromsvätska
- Växellådsolja
- Samt dom kontroller som finns med på det bifogade serviceprotokollet.

Jag undrade om bränslefiltret missades i listan, men fick svar från Toyota att "det finns inget bränslefilter som behöver bytas på bilen."
Jag kollade min bil och bränslefiltret sitter i motorrummet nära bilens vänstra sida (som beskrivet i handboken) och det är utbytbart. Det står också i Haynes gör-det-själv handbok att enligt underhållsschemat byts bränslefiltret var 30 000:e km (http://www.haynes.se/Products/product_SV4738.htm).

Har ni någon aning varför byter inte Toyota Center bränslefiltret?

Tack på förhand för era åsikter/info!

Re: Byts inte bränslefiltret på toyota corolla 2000?

Postat: tis 19 jun 2012, 00:34:39
av Glenn
Rent generellt har jag för mej att alla moderna toyotor har ett bränslefilter som är avsett att hålla bilens livslängd ut, och det byts bara om man råkat tanka avloppsvatten i tanken typ.

Tror det finns en tråd om det faktiskt.

Re: Byts inte bränslefiltret på toyota corolla 2000?

Postat: tis 19 jun 2012, 08:57:08
av PierreW
De enda bilarna vi bytte på var Dieslar, fick aldrig nån klarhet i varför vi aldrig bytte några Bensinfilter, men det stämmer nog de som Glenn skriver.
Jag vet i alla fall att Toyota alltid har använt en rejält stor finmaskig sil i tanken på pumpen,
så då räknar dem väl med att det inte kommer med särskilt mycket skit fram till filtret så att de behöver bytas på nån intervall.

Re: Byts inte bränslefiltret på toyota corolla 2000?

Postat: tis 19 jun 2012, 11:49:21
av toyotacorolla2000
PierreW, Glenn Tack för infon!

Har precis fått följande från Toyota:

"När din bil tillverkades så rekommenderades det men man har tagit bort det pga. miljövänliga skäl."

Men samtidigt om man betalar extra då byter dom det :roll: