Sida 1 av 1

Kommer inte in i bilen HJÄLP

Postat: lör 08 jun 2013, 10:49:49
av Alka00
Hej, nu på forumet.
Jag har efter lång semester kommit tillbaka och ska nu öppna bilen så har mitt bilbatteri dött och den orkar inte öppna upp bilens centrallås. Jag ska då öppna dörren med nyckeln och ser att någon har försökt bryta sig in i bilen och mitt låt på förardörren är helt förstört och kan inte öppnas med nyckeln. Jag tittar på passagerardörren och där finns inget lås. Letar även på bakluckan och där hittar jag inte heller något lås. Min fråga är, finns det något "dolt" lås på bagageluckan som jag inte hittar? Har någon några tips att ge mig så jag kan komma in i bilen och ta ut batteriet för att ladda den. Väldigt tacksam för hjälp.
Hälsn.
Alden

Re: Kommer inte in i bilen HJÄLP

Postat: lör 08 jun 2013, 15:55:29
av PierreW
Om jag inte minns fel så finns det ett lås under en liten lucka i listen där skyltbelysningen sitter. Kan ha kärvat men brukar gå att lirka upp med lite smörja.

Annars är det domkraft och upp med bilen så du kommer åt startmotorns plus, räcker med en liten laddare eller nått så du får ström att låsa upp bilen, jorda kan du ju göra vart helst i princip.