Sida 1 av 1

Corolla 93 startar inte

Postat: ons 17 jul 2013, 14:27:45
av mnemne
Hej

Häromveckan ville min bil plötsligt inte starta. Det finns ström i batteriet - lampor, radio, strålkastare med mera fungerar men ingenting alls händer när jag vrider på nyckeln (klickar inte heller vad jag kan höra). Knuffa/rulla igång bilen går bra och när den är igång går den lika fint som alltid. En bekant var övertygad om att det var batteriet som var kasst, då det är gammalt, hade läckt och satt dåligt fast dessutom. Skulle testa med ett lånat nytt batteri men då detta inte passade satte jag tillbaks mitt gamla, rensade bort syraläckaget och skruvade åt det ordentligt. Plötsligt startade bilen utan problem. Dessutom försvann ett tidigare problem med ryck på vissa varvtal. Nöjd och glad konstaterade jag att batteriet helt enkelt inte suttit fast ordentligt. Körde några dagar utan bekymme, lät bilen sedan stå cirka fem dagar innan en långresa. Den startade utan problem. Men dagen efter jag kommit fram hände precis samma sak som tidigare, bilen vägrade starta men gick att knuffa igång. Provade att skruva åt batteriet riktigt ordentligt (det satt faktiskt inte helt åt) men det hjälpte inte. Provade att ladda upp batteriet över natten men det förändrade inget. Provade även att starta med startkablar men inte heller det fungerade. Därav drar jag slutsatsen att det inte är batteriet det är fel på utan...tja, min gissning är startmotorn. Konstigt bara att den plötsligtt gick igång när jag skruvade åt batteriet. Jag är verkligen okunnig på området och skulle gärna vilja veta vad andra tror och vad jag bör göra härnäst. Till saken är att det är en gammal bil som jag tänkt sälja efter sommaren så jag vill inte lägga ut någon förmögenhet.

Mycket tacksam för synpunkter och hjälp!

Re: Corolla 93 startar inte

Postat: ons 17 jul 2013, 18:12:12
av tomme
Jag har samma problem på min corolla-98 ;)
Om man knackar på startmotorn lite lätt med en hammare så startar den direkt ! :mrgreen:
Enda problemet är att komma åt startmotorn som ligger BAKOM motorn, så därför kan man inte få till någon råstyrka på knackningarna, men det behövs inte heller.
Jag kan lätt springa igång min riskokare, lägger i 2:an och den startar direkt. :mrgreen:
Får väl ta mig i kragen och montera av startmotorn och kolla solenoiden som det skrivits om här tidigare.
Men jag drar mig för DET eftersom det är så himla trångt bakom motorn , annars hade det varit fixat vid dethär laget..
Köpa en begagnad från skroten kommer definitivt inte på fråga!
Jag ska till varje pris :twisted: fixa det själv !
Här läggs inte en krona extra på en bil som gått nära 25 000 mil inte !
Tjenixen från tomme !

Re: Corolla 93 startar inte

Postat: mån 12 aug 2013, 17:28:51
av Dale
Glapp i kontaktstycket bakom tändlåset? Brukar snabbt bli glapp om man har en fet nyckelring med hundra nycklar på. Annars slits det ju som allt annat med.

Re: Corolla 93 startar inte

Postat: mån 12 aug 2013, 17:44:58
av tomme
Detdär med tändningslåset går att kolla enkelt på följande sätt..
Kortslut dom två 12mm muttrarna på solenoiden som sitter ovan startmotorn med en skruvmejsel så ser du direkt om det är tändlåset eller startmotorn som lagt av. :idea:
Händer inget, så är det ju startmotorn som lagt av, eftersom den ena (kabeln under muttern)kommer från batteriet och den andra går till startmotorn :cry:
Och då kostar det 5-600 på skroten eller 2500 för en ny :evil: