Sida 1 av 1
Koppla in LED-ramp på Corolla 2020 E210
Postat: ons 02 apr 2025, 22:20:04
av antep
Hej, jag har kört fast i min installation av LED-ramp på min Corolla 1.8 Hybrid Touring Sports (122hk). Efter att ha testat mig fram med multimeter så kopplade jag rampens styrström med skarvklämma till svarta kabeln på vänster framlykta. Problemet är att LED-rampen lyser konstant och svarar inte över huvud taget på ljusreglaget i hytten.
Nu till det märkligaste: när kontaktstycket hänger löst så kan jag blända av och på med LED-rampen som jag vill, dvs den fungerar som den ska. Men när jag kopplar in kontaktstycket i framlyktan så lyser den alltså konstant. Detta upptäckte jag efter diverse felsökning.
Enligt lokala toyota-verkstaden skulle det funka fint med en helt vanlig kabelsats, "inget CANBUS kopplat till belysningen" sa de. Tycker det kändes märkligt med tanke på att det är en ny bil med LED-strålkastare. Bifogar bild på kabelsatsens koppling samt bild på kontaktstycket vä fram.
Jag är tacksam för tankar och förslag
https://imgur.com/a/PnyN90G
Re: Koppla in LED-ramp på Corolla 2020 E210
Postat: fre 04 apr 2025, 09:15:36
av riqe
Tror din verkstad har fel men utan vinnr så jag kan se exakt vilken lykta du har.
Men med det sagt får du mäta om nån kabel har ström när du slår på hellyset och blir död när du bländar av.
Så som du beskriver det verkar kabeln du valt ha ström hela tiden.
Gör det lätt för dig själv och spring och köp en XBBdongel.
https://www.xbb.nu/sv_se/
Re: Koppla in LED-ramp på Corolla 2020 E210
Postat: lör 05 apr 2025, 10:17:21
av antep
Det vore absolut den enklaste lösningen, men om jag kan spara tvåtusen så gör jag det gärna
Ja, den verkar onekligen ge ström hela tiden. Men visst är eey märkligt att den inte gör det när kontaktstycket hänger löst?

Re: Koppla in LED-ramp på Corolla 2020 E210
Postat: lör 05 apr 2025, 12:06:10
av Micke2
Du behöver en XBB eller liknande.
Min tråd om samma sak från i somras ligget bara några inlägg längre ner.
Våran Corolla Sport touring hybrid 2021 har reflektor LED, dvs dom enklaste men fann ingen signal vid strålkastaren. Lokala Toyota "satte alltid XBB".
Så jag köpte en och med en XBB var det busenkel installation.
Nackdel, man får vrida på halv manuellt för dom ska lysa.
Helljus från från autoläget tänds inte extaljusen.
Jag ser det lite som en finess i sig för i snörök är det bättre utan ibland. Krävs ingen extra knapp då.
Automatiken för hel/halv funkar inte heller på extraljusen men i så tät trafik att den gör nytta öht kan man köra utan extraljusen. Då är man på stor väg med viltstängsel och grejer.
Jag satte ingen ledramp utan traditionella LED extraljus ovanför nummerplåten..
Stör inte radarn alls.
Men många vill inte ha synligt montage.
Jag gillar det.
Re: Koppla in LED-ramp på Corolla 2020 E210
Postat: tis 15 apr 2025, 11:17:06
av PierreW
Behövs ingen XBB, jag har kopplat extraljus på några stycken Corolla av senaste modellen genom att ta signal från VIT kabel i strålkastarens kontakt på förarsidan.
Re: Koppla in LED-ramp på Corolla 2020 E210
Postat: tis 15 apr 2025, 15:13:01
av antep
Låter lovande, ska testa i afton! Jag har dock två vita kablar i kontaktstycket till strålkastaren på förarsidan. En tunnare och en tjockare, se bild nedan.
https://imgur.com/a/PnyN90G
Uppdatering: ingen lycka

testade till båda
Re: Koppla in LED-ramp på Corolla 2020 E210
Postat: lör 19 apr 2025, 20:04:14
av PierreW
antep skrev: ↑tis 15 apr 2025, 15:13:01
Låter lovande, ska testa i afton! Jag har dock två vita kablar i kontaktstycket till strålkastaren på förarsidan. En tunnare och en tjockare, se bild nedan.
https://imgur.com/a/PnyN90G
Uppdatering: ingen lycka

testade till båda
Nej det är en VIT och en VIT med svart streck

Re: Koppla in LED-ramp på Corolla 2020 E210
Postat: lör 19 apr 2025, 22:57:02
av antep
Precis, såg det när jag inspektera igen. Fick det tyvärr inte att funka på vita. Får fortsätta felsöka nu efter påsk
