Sida 1 av 1

Kopplingen releasar (släpper) inte!

Postat: lör 29 maj 2010, 20:07:53
av KidC
Efter över 2 års skruvande (ca 2 veckor effektiv tid) med motorn riven ner i minsta molekyl så startade GT4:an på första ”kicken”! Wehaaaa!!! Efter ett antal försiktiga varmkörningar och vätskekontroller skulle jag köra första metrarna, men får av någon anledning inte i någon växel. WTF?!?

Det är inga problem att torrväxla med avstängd motor. Startar jag med växel i så är det preciiiiiis att den slirar lite när jag trampar ner kopplingen, släpper jag upp kopplingen så nyper den som den ska. När man kopplar så rör sig kopplingsarmen som den ska, åtminstone i mina ögon. Jag har även provat att justera kopplingspedalen men utan resultat. Vad är felet?

Bilen är en ST185, kopplingen en Xtreme Clutch och mitt tålamod är av typen Xtremt slut…

Alla idéer och tips mottages tacksamt!

Re: Kopplingen releasar (släpper) inte!

Postat: lör 29 maj 2010, 20:24:00
av cheetah1
Och du har förstås luftat kopplingen ordentligt?

Re: Kopplingen releasar (släpper) inte!

Postat: lör 29 maj 2010, 21:09:48
av KidC
Japp, gjordes ikväll utan resultat... Bra tanke dock.

Re: Kopplingen releasar (släpper) inte!

Postat: sön 30 maj 2010, 15:44:30
av Tmr
det kan vara ett helvete och få ur luften ibland.men de är till 99% det som är felet. man kan försöka trycka in vätskan baklänges genom luftnippeln med en tät colaflaska och en slang genom korken. lycka till!

Re: Kopplingen releasar (släpper) inte!

Postat: sön 27 jun 2010, 18:13:39
av KidC
När jag använde ögonen så såg jag att det finns två justeringar på kopplingspedalen. Och efter att både ha justerat upp stoppet på pedalen och justerat ut stången till huvudcylindern samt luftat, luftat och luftat så fungerar kopplingen perfekt!

Var väl antagligen för kå* på att få köra bilen vilket är konstigt då man segat i över två år att renovera den!... :?