Sida 1 av 1

Startsvårigheter Celika 1989

Postat: lör 16 jul 2011, 16:04:05
av akca
Genom arv har jag blivit ägare till en Celika 1989 års modell.
Den är en pärla , men redan tidigare visste jag att det fanns startsvårigheter. Ibland (1 på 15) så startar den inte, startmotorn är då död
och normalt får jag försöka röra på bilen så händer det att den gåpr igång. Jag har sett i vissa forum att detta problem ínte är helt ovanligt för modellen
och årsmodellen. Tyvärr är jag inte bilmekaniker och skulle behöva tips på en verkstad som förstår problemet och kan åtgärda om det nu
är solomoiden, startmmotorn eller tandningslåset som kan vara orsaken.

Tacksam alltså för för tips på verkstad.

Åke (AKCA) för celika OTO508

Re: Startsvårigheter Celika 1989

Postat: mån 08 aug 2011, 20:05:58
av Neblade
Alla auktoriserade Toyotaverkstäder ska klara av att ta reda på om det är kontaktblecken på startmotorn som behöver bytas (~100 kr material + lite jobb), eller byte av brytare till tändningslås. Båda jobben är snabba och det bör inte bli alltför dyrt tycker jag.

Men i och med att du nämner att det hjälper med att knuffa på bilen tyder på att det skulle vara kontaktblecken i startmotorn som är dåliga. Klickar startmotorn utan att gå runt?

Hjälper det att använda hjälpstartkablar? (=dåligt batteri kan ge lite lustiga problem)

Re: Startsvårigheter Celika 1989

Postat: mån 08 aug 2011, 21:18:37
av Glenn
klickar det men den drar inte runt motorn ? ..det kan även vara kolen i startmotorn.

Om det inte fungarar, testa att ta ett kvastskaft (typ) och knacka halvhårt på startmotorn och gör ett nytt försök, fungerar det då är det nog kolen eller möjligen kontaktblecken.