Sida 1 av 2

Toyota MR2 Turbo - Bromsok kaputt

Postat: tis 15 maj 2012, 15:33:51
av pulkamannen
Tjo,

Har lite strul med att mina bak-ok har havererat.
Är det någon som har tips vart jag kan vända mig för att få tag i nya?

De som sitter på nu är från en Gen3 och jag har precis köpt nya skivor & belägg så hade gärna fått tag på likadana.
Har hittat butik som säljer dessa
BUDWEG CALIPER 342216 TOYOTA 4775017130
BUDWEG CALIPER 342217 TOYOTA 4775017130

Är det samma bromsok som sitter på min?
Priset för de var 2185:-/st

Re: Toyota MR2 Turbo - Bromsok kaputt

Postat: tis 15 maj 2012, 17:13:01
av Dale
http://www.toyodiy.com/parts/q.html kan du få fram vilka Toyotanummer din kärra har då det finns flera olika till MR2.

Re: Toyota MR2 Turbo - Bromsok kaputt

Postat: tis 15 maj 2012, 18:07:51
av Glenn
Havererat hur då ? ..man kan i princip alltid renovera bromsoken, och gör man det själv (med renoveringskit från toyota) så brukar det inte bli speciellt dyrt.


Det absolut vanligaste är ju att dom fastnar, och det går ju att fixa.

Re: Toyota MR2 Turbo - Bromsok kaputt

Postat: ons 16 maj 2012, 11:30:00
av pulkamannen
Jo det är kolvarna som fastnat helt.
Trodde det var svårt att hitta reperationskit till de större modellerna av oken. De fanns väl inte i Europa modellerna.
De på turbomodellern från 1992 & framåt.

Har gjort frågan på toyota så skulle få svar under dagen.
Så kanske inte blir så blodigt dyrt då.

Re: Toyota MR2 Turbo - Bromsok kaputt

Postat: ons 16 maj 2012, 12:36:17
av Glenn
Till min ST205 kostade nya kolvar 99:- styck tror jag det var, och packningskitet typ 200:-, blev riktigt billigt i jämförelse mot ett nytt ok (som jag tror kostade 4000 ?)

Grejerna fanns inte upplagda i toyotas system och fanns inte i europa utan fick beställas från japan, så jag trodde det skulle ta tid, men efter typ 2-3 dagar fanns dom att hämta, när jag fick grejerna stod det bara på japanska på kartongerna/påsarna och det satt en stor "EXTREMTLY URGENT" "EXPRESS SHIPMENT" lapp på också, tydligen fanns dessa delar med på nån lista som uppgraderades till expressfrakt gratis :) ..killen gissade att det berodde på att det var säkerhetsdetaljer, men han var också väldigt förvånad :)

Re: Toyota MR2 Turbo - Bromsok kaputt

Postat: tis 22 maj 2012, 15:17:51
av pulkamannen
Ringde till Toyota och dom hittade vilka ok det var.
Men reperationssatsen kostade ca 1200:- per ok. och nya 2100:- båda priser ex moms.

Så får se vad jag hittar på med dom, ska lämna in dom för en titt på en lokal firma som bara håller på med bromsar.
Tackar för hjälpen.

Re: Toyota MR2 Turbo - Bromsok kaputt

Postat: tis 22 maj 2012, 15:56:01
av Glenn
Oj, vad var det i satsen då ? vad kostar en packningssats, den kan väl rimligen inte kosta så mycket ?

Re: Toyota MR2 Turbo - Bromsok kaputt

Postat: tis 22 maj 2012, 16:05:20
av pulkamannen
Jag är inte så haj på det så jag frågade bara efter en rep.sats.
Och då fick jag att det ena och andra behövdes men frågade inte specifikt.

Men sen rekommenderade han ett annat ställe här som kanske kunde fixa det billigare.

Re: Toyota MR2 Turbo - Bromsok kaputt

Postat: ons 23 maj 2012, 22:49:19
av Proberas

Re: Toyota MR2 Turbo - Bromsok kaputt

Postat: tis 05 jun 2012, 21:10:21
av Impreza
säker att det är oken ? Brukar vara vajern som fastnar och då går de inte trycka tillbaka kolven o dem ligger på. Haka av vajern o se fall kolven rör sig. Även armen till hanbromsen i oket kan fastna. den löser du upp med motor olja.
Hade samma fel på min en gång i tiden. Tog loss vajerarna och smörje upp dem med avfettning (japp avfettning, den e tunnare ..vanlig olja fastnade vajern o drog med sig mer skit)

/ Dennis ps ifall det är oket finns repsats på ebay.co.uk (bigred heter firman) köpte packningsats till mina fram ok på mr2an därifrån till en bråkdel av toyotas priser ! Toyota e svindyra på allt ! helt otroligt att de lyckas o få folk änns o köpa original delar !!!