Sida 1 av 2

Problem med hel och halvljus efter extraljusmontering!

Postat: tis 05 feb 2013, 22:38:20
av mrtomas
Har fått något skumt fel på Rav 4-04
Monterade extraljusen som man ska och allt fungerade utmärkt!
Men en dag på väg till jobbet slocknade både extraljusen och halvljuset men när jag slog av heljuset så fungerade halvjuset igen och helljusen igen.
En dag slutade det fungera helt, bytte då säkringen som gått i "hängsäkringen" och allt fungerade igen. Säkrade då upp från 16 amp till 25 amp vilket var rekomenderat.
En dag stog bilen på tomgång med extralysena på en stund och då slocknade dom helt plötsligt så även halvljuset tyckte mig även känna en bränd el lukt!
Trodde säkringen farit igen men tyvärr så var inte fallet. Relät klickar inte och direkt man slår på helljus så slocknar halvljuset också.
Har nu provat bytt relä utan framgång. HJÄLP....

Re: Problem med hel och halvljus efter extraljusmontering!

Postat: ons 06 feb 2013, 10:50:54
av Dale
Hur är det kopplat? Vad är det för relä du bytt?

Re: Problem med hel och halvljus efter extraljusmontering!

Postat: ons 06 feb 2013, 11:19:58
av mrtomas
Kopplat enligt schema för plusstyrt system, jag provade byta relät till extraljusen. Ingen säkring verkar ha gått heller.

Re: Problem med hel och halvljus efter extraljusmontering!

Postat: ons 06 feb 2013, 11:48:00
av Dale
Om du kopplar bort extraljusrelät fungerar hel och halvljus som det ska då?

Re: Problem med hel och halvljus efter extraljusmontering!

Postat: ons 06 feb 2013, 11:54:29
av cheetah1
Det är väl H4 i halv/helljus på dom där? Då är det normalt att halvljuset släcks när man tänder helljuset, annars överhettas glödlampan (bägge glödtrådarna sitter ju i samma glödlampa). Däremot verkar det lite skumt att det inte funkar. Det där med plusstyrt kan dock ha nåt med det hela att göra, för på min -01:a var det minusstyrt. :) Reläet jordas genom spaken.

Re: Problem med hel och halvljus efter extraljusmontering!

Postat: ons 06 feb 2013, 13:55:11
av PierreW
Det är samma tillvägagångssätt på alla Rav4 vad gäller extraljusinkoppling med karossen A20, ständig plus på reläet och reläjorden som signal.

Ja de låter ju helt klart som att du bränt nått, kan ju vara så enkelt som att du bränt säkringshållaren.
Kolla allt vad kabelskor osv heter som har med extraljusen att göra, har sett många "skräck exempel" på inkoppling av extraljus genom åren tyvärr,
speciellt när de kommer till att jorda.

Re: Problem med hel och halvljus efter extraljusmontering!

Postat: ons 06 feb 2013, 15:28:25
av Dale
Plusjordat eller inte. Bägge trådarna från reläspolen parallellt med helljuslampan är stabilt och mindre risk för felkoppling mad bakströmmar. ;-)

Re: Problem med hel och halvljus efter extraljusmontering!

Postat: tor 07 feb 2013, 09:06:28
av mrtomas
Ja jag måste gå igenom allt i helgen, jorden verkar inte vara nåt fel på! Vad skulle jag kunna ha bränt isådanafall? Jag har bytt ut säkringshållaren men ingen skillnad tyvärr..

Re: Problem med hel och halvljus efter extraljusmontering!

Postat: tor 07 feb 2013, 21:21:23
av mrtomas
Har försökt felsöka nu i kväll!
Har ström till relät!
Har konstant ström till lamporna och styrströmmen, däremot så bryter den ej strömmen när jag trycker på helljuset.
Om jag kopplar ur relät till helljusen så tänds ändå inte bilens original helljus när jag trycker in knappen, det enda som händer är att halvljuset släcks.
Blir snart gråhårig!
Har försökt hitta bilens original hel/halvljus relä men hittar inte något, eller jo jag hittar massor med relän med olika siffror på. Är det någon här som vet vilka siffror det ska vara på det?
Vad kan ha hänt tror ni?

Re: Problem med hel och halvljus efter extraljusmontering!

Postat: tor 07 feb 2013, 22:02:38
av Neblade
Koppla ur allt, återställ till "original". Fungerar allt då? Koppla om och gör "rätt". (om något har blivit galet)
Annars är det bara att börja felsöka vad som kan ha gått sönder, men det är ju mycket lättare om det inte är massa egna kablar inkopplade.


Vet att jag mätt som en tok innan jag förstod hur det fungerade, när jag skulle koppla in extraljus på min gamla Celica. Ständig +ström på lampan kan förvirra om man tror att det är tvärt om.
Det är ivarjefall så jag skulle göra om jag skulle felsöka utan att veta vad som har blivit fel.