Vindrutetorkare bak problem

Service och reparationer. Typ standard eller orginalgrejjer. Tänk på att ange bilmodell, årsmodell och kanske motorbeteckning eller storleken på motorn. Hör av er om lösningen ni fick fungerade så alla vi andra vet.
Kategoriregler
Service och reparationer. Typ standard eller orginalgrejjer. Tänk på att ange bilmodell, årsmodell och kanske motorbeteckning eller storleken på motorn. Hör av er om lösningen ni fick fungerade så alla vi andra vet.
Hayvosh
Inlägg: 1
Blev medlem: tis 29 okt 2013, 11:30:14
Bilmodell: Avensis
Årsmodell: 2000
PostOrt: Piteå
Land (Country): Sverige

Vindrutetorkare bak problem

Inlägg av Hayvosh »

Hej,

Jag har en Avensis kombi '00.
Har ett litet mystiskt problem, bakre torkare startar av sig själv ibland och går ej stänga av på spaken.
Det funkar att byta mellan intervall och ON, samt spolning. Men ställer jag den på Off så fortsätter den som typ att intervall vore valt.

Är det något relä eller liknande man kan byta ut? Börjar gå en på nerverna :-)

Mvh Fredrik
tomme
Inlägg: 99
Blev medlem: lör 29 jan 2011, 20:51:08
Bilmodell: corolla 98
Årsmodell: 1998

Re: Vindrutetorkare bak problem

Inlägg av tomme »

Jag hade mätat på trådarna som går till torkaren och vid feltillfället dragit av en av trådarna för att se var spänningen kommer ifrån. Det kan ju vara en genomskärning till en annan tråd på vägen till säkringen eller spaken, och då gäller det ju att hitta den. Det går väl via en liten kabelstam som man får följa genom kupen, men det är ju lite bökigt. Jag fick göra det på min gamla volvo när bensinpumpen la av.Där gick kablarna från baksätet via passagerarsidan fram, genom torpeden till en säkring som var GÖMD BAKOM batteriet ! Härligt när man hittade DET felet och den förbenade säkringen var bara ärgad ! :evil:
Användarens profilbild
PierreW
Moderator
Inlägg: 1877
Blev medlem: mån 02 mar 2009, 11:15:02
Bilmodell: Tundra 2007, Lexus IS300 2002
PostOrt: Borgstena (Bôsht)
Ort: Borgstena

Re: Vindrutetorkare bak problem

Inlägg av PierreW »

Ett väldigt vanligt problem på Avensis, det rinner in vatten i torkarmotorn via axeln och kortsluter kretskortet,
sen lever den sitt eget liv tills man byter den eller helt enkelt drar loss kontakten på motorn bak i luckan så den blir helt strömlös.
F.d Toyota mek.
---------------------------
Nu? Eller med en gång?
Skriv svar