På min GT4-95 har föregående ägare gjort det, enligt mig, dåliga valet att montera en atmosfärsventilerande eftemarknadsdumpventil direkt efter IC, och hade satt ett svartmålat MER-lock över hålet i luftburken

Dock hade han förnuft nog att behålla originaldumpventilen, som jag nu vill återmontera och därmed till min fråga:
På ventilen sitter tre anslutningar, en till IC förstås men sedan TVÅ anslutningar som förefaller vara vacuum, men jag begriper inte riktigt var de ska anslutas.
De är av olika storlek, och den större tänkte jag dra till samma vacuum som eftermarknadsventilen använde, men var drar jag den tredje?
Har försökt hitta info om detta, men inte fått nåt bra svar. Har någon en GT4 med originaldumpventil och luftburk kvar som kan redogöra för det och kanske rentav ta en bild?
Vill någon köpa en bättre begagnad HKS-dumpventil?
