Sida 1 av 1

9000-mila service Avensis 08

Postat: ons 20 aug 2014, 10:24:30
av AO9841
Hej!

Har fullstämplad servicebok på min Avensis 2.0 2008.
Är dags för service nu och jag fick offert på 5075:- på Toyota.
Mekonomen tar 3000:- för samma.


På toyota säger man att de ha specialstift som inte mekonomen har och att motorn är känslig (NGK duger ej) och att man alltid kan lita på Toyotaservice tekniker, inget glöms.

Är jag dumsnål om jag tar mekonomen? Finns det fortfarande chans till goodwill på min bil om jag fortsätter serva hos Toyota?

Re: 9000-mila service Avensis 08

Postat: tor 21 aug 2014, 18:53:07
av tomme
Jag undrar verkligen vad man tjänar på domdär stämplingarna egentligen. Är det bara ett högt andrahandsvärde eller vad ? OM man tänker behålla bilen tills den ska skrotas , då är det ju meningslöst med en fullstämplad dyr servicebok..
Jag har behållit alla mina till skrotarn har tagit över och har därför inte varit på sk. service mer än en gång på mina bilar.. :mrgreen:
När man såg vad som skulle kollas i boken och jag insåg vad jag kunde spara med att göra det själv så var valet lätt !
Inte fasiken GER man bort tusenlappar för sånt man kan göra själv ? :o

Re: 9000-mila service Avensis 08

Postat: tor 21 aug 2014, 21:08:22
av Bempa
Goodwill är högst tveksamt om Toyota ställer upp på när bilen inte är fullservad hos Toyota,
Sen om Mekonomen eller din lokala Toyota ÅF är bäst/sämst är utav min erfarenhet helt beroende på vad dom har för personal som gör jobbet, inte vad det står på dörren. Det som Mekonomen dock garanterat missar är OM det finns någon servicebulletin ute där det skall åtgärdas alt. uppdateras något på just din bil.

Re: 9000-mila service Avensis 08

Postat: tor 21 aug 2014, 21:35:23
av Muda
Mekonomen smörjer inte upp bromsar eller byter kopplings vätska heller för den delen.

Köp riktiga Denso stift även om du lämnar bort bilen till mekonomen. Bosch/Champion är under all kritik...