Sida 1 av 1

Varning för fågelexkrementer

Postat: ons 20 jun 2012, 17:28:29
av cheetah1
Postade ett identiskt inlägg på Subaruforumet jag är med på, men den här varningen kan nog vara på sin plats även här.

Jag har aldrig tagit varningarna om att man ska tvätta bort fågelskiten från bilen omedelbart på särskilt stort allvar. Har aldrig fått några problem förr i världen när det har suttit kvar ett tag, så jag har inte brytt mig nu heller.

Men nu fick jag en ca 5 cm stor blaffa på hörnet av motorhuven, och antingen måste den fågeln ha ätit chili eller så är lacken ovanligt känslig på Subarun, för hur jag än gnuggde med polermedlet fick jag inte bort den gula ring som bildats. När jag sen gick in på nära håll med vaxet fick jag syn på att det är en synbar förändring i strukturen på klarlacken. Avföringen har helst sonika frätt sönder ytan på lacken!

Så har ni nåt fågelkräk som ger sig till att göra sina behov på din stackars bil, så se för fan till att tvätta bort det snarast möjligt!

Följande bild är tagen efter grundlig tvätt med avfettning samt polering och vaxning med Sonax produkter. Gick på fläcken extra hårt med polishen, men icke att det hjälpte. Bilden är tagen i kvällsljus, därför är den lite mörk och lite blåaktig.
Bild

Re: Varning för fågelexkrementer

Postat: ons 20 jun 2012, 20:06:16
av Glenn
Jag har ett märke på taket på ST205'an som ser frätt ut, efter en fågelskit, så det kan nog bero lite på vad fågeln ätit..

Re: Varning för fågelexkrementer

Postat: ons 20 jun 2012, 23:45:44
av Zerocool
Subaru har börjat slarva med sina billacker, de är i tunnaste laget, lite synd när bilen i övrigt är mycket bra, har en jobbar kompis som köpte en ny Subaru förra året och han har jätte problem med lacken, han får hundratals små stenskott, och lite större flagor har släppt lite här och där. Alltså det är katastrof på hans bil, han har kämpat mot Subaru med gav tillslut upp efter att de fnäst av han, verkar som Subaru har för bra rykte så att de inte bryr sig om alla kunderna längre.

Re: Varning för fågelexkrementer

Postat: tor 21 jun 2012, 12:51:42
av Hemiyoda
Holy crap! :thumbdown: :thumbdown:

Re: Varning för fågelexkrementer

Postat: tor 21 jun 2012, 14:25:10
av PierreW
Det sägs att Toyota har ett labb nånstans där dem låter fåglar skita på lackerade detaljer för att få färg som motstår just skiten.

Re: Varning för fågelexkrementer

Postat: ons 18 jul 2012, 06:30:50
av Panneldarn
PierreW skrev:Det sägs att Toyota har ett labb nånstans där dem låter fåglar skita på lackerade detaljer för att få färg som motstår just skiten.

:thumbup:

Re: Varning för fågelexkrementer

Postat: ons 18 jul 2012, 12:08:30
av Fnys
Jättetråkigt!
Har varit rätt kvick vad gäller fågelskit på bilen men inte alltid... från och med nu gäller alltid!

PS: Funderade ett tag på att börja driva en lag om fri skjutning på björktrastar då dom är för jäkliga på att skita på bilar och just på MIN röda bil! :evil:

Re: Varning för fågelexkrementer

Postat: sön 05 aug 2012, 22:50:41
av linblekinge
samma på min corolla , så reklamem ljuger ...

http://www.resume.se/Global/Resume/nyhe ... elbajs.mp3