Sida 1 av 1

Carina II - topplockspackningen?

Postat: fre 22 okt 2010, 17:05:24
av Agrik
Hej!

Har ett problem med att bilen hackar, började hacka efter att den hade stått still några dagar - både tomgång o när jag kör.
Hackar mycket mindre när bilen är varm - efter ca 20 min`s körning. Låter som den går på 3 cylindrar i början när den e kall.

Detta började för nån månad sedan - har sedan dess kört ca 200 mil

Den ryker inte - ser inget skumt i oljan, dock har jag haft problem med kylaren - många "kylflänsar" e borta på den, dock har temp mätaren aldrig
varit inne på det röda. Expansionskärlet är fullt av vatten o sugs inte in till kylaren igen, har fått fylla på vatten genom kylarlocket - hade ett kasst kylarlock - packningen hade gått sönder av nån anledning.

Tändstiften ser ok ut, lite vita men det har dom alltid varit (bytar bl a stift inför varje besiktning)

För att verifiera att det e topplockspackningen som har gått så måste jag skaffa en kompmätare o ta komp på varje cylinder, eller finns det nåt annat sätt?

/carina 2 1991 3sfe motor

/tack

Re: Carina II - topplockspackningen?

Postat: fre 22 okt 2010, 17:23:55
av PierreW
Agrik skrev:Hej!


/tack
Hej o välkommen.

Jag hade nog lugnat mig lite med att misstänka topplockspackningen innan det är bekräftat att vattenpumpen är tät, att T-kablarna och fördelaren är ok.
Vattenpump som läcker vid körning men inget vid avstängd motor "är vanligt", och att motorn går på 3 burkar när den är kall känns lite som att tändgrejerna behöver ses över.

Sen finns det en liten manick som testar kylarvattnet, då ser man om topplockspackningen är trasig.
Snabbare och lättare, fikabröd och ett glatt humör kan ge dig det testet på en verkstad ;)

Re: Carina II - topplockspackningen?

Postat: lör 23 okt 2010, 00:06:32
av Agrik
PierreW skrev:
Agrik skrev:Hej!


/tack
Hej o välkommen.

Jag hade nog lugnat mig lite med att misstänka topplockspackningen innan det är bekräftat att vattenpumpen är tät, att T-kablarna och fördelaren är ok.
Vattenpump som läcker vid körning men inget vid avstängd motor "är vanligt", och att motorn går på 3 burkar när den är kall känns lite som att tändgrejerna behöver ses över.

Sen finns det en liten manick som testar kylarvattnet, då ser man om topplockspackningen är trasig.
Snabbare och lättare, fikabröd och ett glatt humör kan ge dig det testet på en verkstad ;)
argh, skrev ett svar men tryckte fel o allt försvann

/tack för dit svar - ska se om jag kan få tag på billiga kablar till camry/carina från skroten i felsökningssyfte

Re: Carina II - topplockspackningen?

Postat: lör 23 okt 2010, 00:29:03
av Johnny Blade
Visst kan kablarna vara dåliga,men jag tror mer på överslag i tändspolen i fördelaren,det är ett standardfel på 3S-FE.
Hur mycket vatten försvinner det då?

Re: Carina II - topplockspackningen?

Postat: lör 23 okt 2010, 16:00:37
av Agrik
Skrev mitt första inlägg lite snabbt, förklarade lite dåligt - hade bråttom.
(o jag e stressad nu också)

För att ta det från början:

För 3-4 år sedan hade jag en kass kylare - tempmätaren gick in på det röda om jag inte satt på full värme i bilen (detta var på sommaren) - vattnet fräste ut via expansionskärlet, men motorn gick rent i övrigt.
Köpte en "ny" kylare på skroten.

4-5k mil senare:
Nu på sensommaren/hösten, märkte jag att tempmätaren gick lite över det normala, men fortsatte inte in på det röda ens om jag sket i att sätta på värmen. Hoppades att kylaren skulle hålla nu när det blev lite kallare, dessutom ska bilen skrotas efter besiktningen i april/maj 2011(dock helst inte innan). Iallafall så konstaterade jag att expansionskärlet var överfyllt och fick fylla på vatten direkt i kylaren. Här hackar/rycker den inte alls.

Kör ett antal mil (100-200?) utan några strul alls pga kallare väder

Kör hem från jobbet, låter bilen stå några dagar, när jag sen ska till jobbet igen så märker jag att den hackar/rycker väldigt mycket speciellt när den e kall o det låter som att den går på 3 cylindrar - iallafall i början. Blir mycket bättre när den e varm, dock kan den rycka till på motorvägen lite då o då. Nu upptäcker jag att packningen i kylarlocket har gått sönder - dock utan att tempmätaren har rört sig i bilen. Byter ut locket o fyller på vatten, dock hjälper inte detta för motorgången, jag har konstaterat att det finns luft i kylsystemet - men för att få bort det måste jag lyfta upp bilen o komma åt ventilen bakom motorn - bilen är 2 mil från malmö o sen 2 mil till en "gör det själv hall", lite osäker på om bilen klarar 2 mil. Då den dog när jag körde den sist - startade efter några min igen. Dessutom så tycker jag att lufta systemet utan att skaffa ny kylare är jag inte sugen på o skaffa ny kylare/lufta systemet OM topplockspackningen gått är meningslöst.
Men kan bilen hacka pga luft i slangarna så kan det ju vara värt ett försök.

Tändkablarna är nog rätt så gamla - har för mig att jag köpte dom för flera år sedan på Biltema - lade dom i förrådet o glömde sen bort att jag hade köpt dom - när jag bytte kablar så gick jag o köpte Mekonomens, ovetandes om dom i förrådet. Bytade kablar vartannat år innan, dessa Biltema kablar har jag nog använt i 4-5 år nu.

Re: Carina II - topplockspackningen?

Postat: mån 06 dec 2010, 02:26:26
av kebarb
Löste du problemet?

Isf. vad var det?

//K