Service och reparationer. Typ standard eller orginalgrejjer. Tänk på att ange bilmodell, årsmodell och kanske motorbeteckning eller storleken på motorn. Hör av er om lösningen ni fick fungerade så alla vi andra vet.
Kategoriregler
Service och reparationer. Typ standard eller orginalgrejjer. Tänk på att ange bilmodell, årsmodell och kanske motorbeteckning eller storleken på motorn. Hör av er om lösningen ni fick fungerade så alla vi andra vet.
Jag har en Corolla -97. En av mina nycklar pajade. Så jag lämnade in den på Toyotaverkstad i Gävle för att programmera om den. Men det gick inte för att det var huvudnyckel som hade gått sönder. Så nu har jag bara en nyckel, som jag hoppas håller i evigheter. Nu söker jag kontakt med Robbo_w som har haft liknande problem, men lyckats lösa problemet.
en möjlighet är ju att montera loss sensor ringen och tejpa fast nyckeln inne i den. göm hela paketet bakom kåpan innanför nyckeln. köp nya reservnycklar som inte kostar många kronor och passar i tändlåset. woila. ett mindre stöldsäkert nyckelsystem och du kan fortsätta tappa bort några nycklar till..
måste bara fråga hur har den gamla nyckelen gått sönder..*?? gått av eller tappat koden eller vadå...??
fins ju ett bra knep om den gått sönder mekanisik.. (gått av eller går o vrida)
Hej Pottosson!
Chipet i huvudnyckel pajade. Att starta med den var det samma som att tjyvkoppla.
Men nu är allt fixat !
Jag skickade iväg ECU-boxen och två nycklar till England. 10 dagar senare hade jag alltihop tillbaka. Kostand 130 pund+kostnad för nyckeln. Bra mycket billigare än 14.000:- som Toyota i Gävle ville ha.
Så har någon samma problem som jag så hjälper jag gärna till med kontakten i England.
Skicka ett mail till kent.pettersson5@comhem.se