Toyota Avensis Kombi 2.0 CVT Premium -09 startar inte

Service och reparationer. Typ standard eller orginalgrejjer. Tänk på att ange bilmodell, årsmodell och kanske motorbeteckning eller storleken på motorn. Hör av er om lösningen ni fick fungerade så alla vi andra vet.
Kategoriregler
Service och reparationer. Typ standard eller orginalgrejjer. Tänk på att ange bilmodell, årsmodell och kanske motorbeteckning eller storleken på motorn. Hör av er om lösningen ni fick fungerade så alla vi andra vet.
Ghillie
Inlägg: 2
Blev medlem: sön 01 jan 2012, 13:54:37
Bilmodell: Avensis
Årsmodell: 9

Toyota Avensis Kombi 2.0 CVT Premium -09 startar inte

Inlägg av Ghillie »

Hej,

Har en Avensis Kombi årsmodell 09 (automat) som helt plötsligt är stendöd. Satte mig i bilen igår och försökte starta bilen, men startknappen började blinka och det "tickade till" ett par gånger. Samtidigt stod det något i stil med "Handbrake malfunktion" samt att jag skulle kolla en bokstavskombination på 3 bokstäver (hann dock inte läsa vilka de var, men det var typ MCR eller nåt sånt). Efter detta går det inte att starta bilen. Bromsen sitter som fastkilad, växelspaken har gått i låst läge (man får trycka på knappen ovanför för att låsa upp den) och startknappen lyser inte överhuvudtaget. Det går alltså inte ens att ställa startknappen i "radioläge". Bilen är stendöd, helt enkelt. Bilen fungerade utan problem i förrgår, inga felmeddelanden eller andra indikationer på att något var fel. Har kollat handboken men hittar inga felmeddelanden som motsvarar mitt problem.

Frugan nämnde dock att hon kört den tidigare i veckan och att den då "skakat, lite grand som om man körde på kullersten" fast hon körde på motorväg, har inte en aning om detta har med något att göra överhuvudtaget dock :)

Någon som vet vad det kan vara för fel på bilen?

Toyota Avensis Kombi 2.0 CVT Premium -09

/Ghillie
Senast redigerad av Ghillie den sön 01 jan 2012, 14:18:01, redigerad totalt 1 gånger.
cheetah1
Moderator
Inlägg: 3813
Blev medlem: fre 06 mar 2009, 12:23:50
PostOrt: Ljungbyhed
Land (Country): Sverige
Ort: Ljungbyhed

Re: Toyota Avensis Kombi 2.0 CVT Premium -09 startar inte

Inlägg av cheetah1 »

Skakningarna kan mycket väl tänkas ha med handbromsen att göra, jag har upplevt liknande problem på en gammal Camry jag hade (med gammal hederlig handbroms) som skakade tack vare att dom inte gick tillbaka ordentligt (kärv handbromswire).

Dock har du väl nybilsgaranti på den där bilen, så det är väl bara att försöka få den bärgad till deras verkstad så får dom felsöka och åtgärda på egen bekostnad. Med lite tur kanske du kan få ut en lånebil under tiden.
Användarens profilbild
PierreW
Moderator
Inlägg: 1877
Blev medlem: mån 02 mar 2009, 11:15:02
Bilmodell: Tundra 2007, Lexus IS300 2002
PostOrt: Borgstena (Bôsht)
Ort: Borgstena

Re: Toyota Avensis Kombi 2.0 CVT Premium -09 startar inte

Inlägg av PierreW »

Jag citerar Toyota.se ;)

"Alltid på väg med Toyota Eurocare.

Vi vill att du ska få så lite besvär som möjligt om du mot förmodan skulle få problem med din bil.
Till varje ny Toyota följer därför ett treårigt assistansavtal - Toyota Eurocare - med på köpet."

Så det bästa tipset är att ringa 020-23 50 00, en bärgare kommer och försöker få igång din bil.
Lyckas inte det tar dem med den till verkstad och det kostar inte dig nånting.

Lånebil brukar inte vara nått problem om de tar tid att fixa bilen.
F.d Toyota mek.
---------------------------
Nu? Eller med en gång?
Användarens profilbild
fredrik mkIII
Inlägg: 473
Blev medlem: mån 02 mar 2009, 14:11:40
Bilmodell: Yaris 1.8 ts
Årsmodell: 7
PostOrt: Lur
Land (Country): sverige
Ort: Lur

Re: Toyota Avensis Kombi 2.0 CVT Premium -09 startar inte

Inlägg av fredrik mkIII »

dåligt batteri i nyckel?? håll nyckeln så nära starknappen du kan och tryck på startknappen. startar den då så har du batteriproblem eller något annat fel på nyckeln..
lyser startknappen grönt när du bromsar och har nyckeln i närheten?

mvh fredrik
Fredrick Johansson

corolla ke70 nya ögonstenen
corolla ee10
Corolla ae82
+ nissan Cherry
+ suzuki cappuccino
Ghillie
Inlägg: 2
Blev medlem: sön 01 jan 2012, 13:54:37
Bilmodell: Avensis
Årsmodell: 9

Re: Toyota Avensis Kombi 2.0 CVT Premium -09 startar inte

Inlägg av Ghillie »

Hej alla och tack för svaren.

Det blev en Toyota Eurocare på denna och mycket riktigt var det batteriet som var boven i dramat, eller rättare sagt min dotter då hon tydligen lämnat lampan i baksätet på över julen. Tydligen kan den ge ett handbromsfelmeddelande i detta läge. Dock lagom pinsamt när killen kom och fick igång bilen på en sisådär 6 sekunder :oops:

För övrigt lämnade jag bilen på service dagen efter och den hade mycket riktigt en kommentar om hjulinställningarna, därav skakningarna.
Skriv svar