Vilken typ av bromsar till min Prius?

Service och reparationer. Typ standard eller orginalgrejjer. Tänk på att ange bilmodell, årsmodell och kanske motorbeteckning eller storleken på motorn. Hör av er om lösningen ni fick fungerade så alla vi andra vet.
Kategoriregler
Service och reparationer. Typ standard eller orginalgrejjer. Tänk på att ange bilmodell, årsmodell och kanske motorbeteckning eller storleken på motorn. Hör av er om lösningen ni fick fungerade så alla vi andra vet.
FarbrorPrius
Inlägg: 2
Blev medlem: mån 13 apr 2015, 16:32:25
Bilmodell: Prius
Årsmodell: 2006
PostOrt: Sandhult

Vilken typ av bromsar till min Prius?

Inlägg av FarbrorPrius »

Hej Toyotaforum!

Jag behöver nya bromsar till min Prius, en 2006:a, men blir inte klok på vilken typ som passar på min bil. Det finns ju två typer, Sumitomo eller Akebono. Dessutom många olika varianter och prisklasser. Min tanke var att köpa följande grejer:

Belägg Fram: http://www.mister-auto.se/sv/bromsbelag ... 98737.html

Skivor fram: http://www.mister-auto.se/sv/bromsskiva ... 79503.html

Belägg bak: http://www.mister-auto.se/sv/bromsbelag ... 4!630.html

Skivor bak: http://www.mister-auto.se/sv/bromsskiva ... 9!087.html

Normalt sett så brukar det bara vara att söka på reg.nr. och klicka i produkterna i korgen, men nu känns det som att det lätt kan bli fel. Vore ytterst tacksam om någon kunnig forumbesökare kunde kolla över valen och om något är fel påpeka det!

Tack på förhand!

Hälsningar Farbror Prius
Corolla04
Inlägg: 34
Blev medlem: sön 20 okt 2013, 21:22:13
Bilmodell: Corolla
Årsmodell: 2004
PostOrt: Örebro

Re: Vilken typ av bromsar till min Prius?

Inlägg av Corolla04 »

Mät diametern på bromsskivan om det finns flera dia att välja på så du får rätt. Mät även längden och bredden på beläggen om det förekommer flera mått.
Jag brukar även kolla med Mekonomens och Autoexpertens hemsidor för att se om det finns någon hjälp där.
Så lossa fälgen och mät först är mitt tips! Glöm inte pallbock.
FarbrorPrius
Inlägg: 2
Blev medlem: mån 13 apr 2015, 16:32:25
Bilmodell: Prius
Årsmodell: 2006
PostOrt: Sandhult

Re: Vilken typ av bromsar till min Prius?

Inlägg av FarbrorPrius »

OK. Känns nästan som att det kan vara värt att handla lokalt för att eventuellt kunna byta om man köper fel. Men varför ska det vara så krångligt? Mekonomen och AD ger heller ingen klarhet.

Tack för svaret också! Mer svar önskas!
Användarens profilbild
Glenn
Super User
Inlägg: 4842
Blev medlem: lör 28 feb 2009, 22:29:12
Bilmodell: Celica GT-Four ST205
Årsmodell: 96
PostOrt: Stockholm
Land (Country): Sverige

Re: Vilken typ av bromsar till min Prius?

Inlägg av Glenn »

mekonomen (med flera) har helt enkelt inte samma möjlighet att se i deras register exakt vad din bil hade som ny.

Minns när jag skulle byta multirem på min gamla 9000i (saab utan turbo, ska man aldrig köpa..) och frågade både på mekonomen och EKG bildelar (tror jag det var) och dom bara vägrade.. "det finns massor av längder på den där remmen beroende på bilens utrustning, du måste ta med dej den gamla remmen så får vi mäta och beställa en lika lång", vilket jag ju inte ville göra förstås, då åkte jag till saab och dom tog fram en rem av rätt längd bara på regnumret (som gav chassinumret..), iofs till dubbla priset, men jag fick den i handen direkt utan strul.
Just nu: Celica GT-Four ST205 (Black sin) , Celica GT ST202 (kvicksilver), Tesla model 3 LR DM (Smalltop),Pontiac Fiero GT V6, SAAB 9-5 Aero sportsedan (Goldie), SAAB 9-5 Aero sportcombi, SAAB 9-5SE 2.0 turbo (silversaaben), Suzuki GSX1100e (brööl), Suzuki GS500e (bumse), Honda NX650 Dominator.

Snabba bilar, motorcyklar, bävrar, oboy, öl, söta flickor.

http://www.repulsiv.se
cheetah1
Moderator
Inlägg: 3813
Blev medlem: fre 06 mar 2009, 12:23:50
PostOrt: Ljungbyhed
Land (Country): Sverige
Ort: Ljungbyhed

Re: Vilken typ av bromsar till min Prius?

Inlägg av cheetah1 »

Toyota brukar intressant nog vara ganska billiga på just bromsdelar, inte sällan billigare än Mekonomen eller liknande.
Skriv svar